Projektuar nga

ZGJIDHJE MODERNE DHE STIL TRADICIONAL

BËNI MË SHUMË ME SOBAT AMICA

Sistemi Baking PRO

Sistemi Baking PRO

Skuqja ose pjekja e përsosur nuk ka të bëjë vetëm me aftësitë e mira të gatimit, së pari duhet të keni furrën e duhur. Me sistemin BakingPro™ - nuk keni pse të shqetësoheni për byrekët e pjekura në mënyrë jo të njëtrajtshme ose pjekje shumë të thatë!  Shpërndarje saktësisht e njëtrajtshme e nxehtësisë dhe temperaturës në të gjithë dhomëzën e furrës. 

SoftSteam

SoftSteam

SoftSteam është pjekja me avull, për të siguruar që ushqimi juaj të duket dhe shijojë shkëlqyeshëm çdo herë. Thjesht shtoni pak ujë në tavë në fund të furrës. Avulli ndihmon që brumi i bukës të fryhet më mirë, për një cilësi të përmirësuar të fryrjes dhe pa rrezik që të jetë shumë e thatë. SoftSteam është po aq i përsosur për ngrohjen e llojeve të tjera të pjatave, duke i mbajtur ato të lëngshme.

Kapaciteti XXL

Kapaciteti XXL

Me këtë furrë 77 litërshe, ne mund të pjekim mbi 100 mini-kekë në të njëjtën kohë! Gjithashtu mund të thajë lehtësisht fruta dhe kërpudha, si dhe të pjekë në disa nivele në të njëjtën kohë.
* Në dispozicion te furrat me gjerësi 60 cm dhe modelet me rafte anësore.

NË INTERES TË SIGURISË

Udhëzuesit teleskopikë

Udhëzuesit teleskopikë

Futja ose nxjerrja e një ene të rëndë nga furra, mund të jetë e vështirë dhe e rrezikshme... Jo me një sobë Amica, e cila ka udhëzues teleskopikë të qëndrueshëm. Këta garantojnë përdorim të lehtë dhe rrisin ndjeshëm sigurinë. 

Mbështetëse tigani të qëndrueshme prej gize

Mbështetëse tigani të qëndrueshme prej gize

Amica përdor mbështetëse të qëndrueshme prej gize, të cilat jo vetëm që garantojnë siguri, por rritin edhe modelin tërheqës të sobës. Ato janë projektuar në mënyrë që të mund të rrëshqitni tiganë të nxehta në të gjithë sipërfaqen, ndërsa mbështetësit qëndrojnë në pozicion. Ju gjithashtu mund t’i lani në një makineri pjatalarëse dhe të shmangni kruarjen me dorë. Ja çfarë do të thotë të kesh një kuzhinë të volitshme! 

Pjesa ballore 35°C

Pjesa ballore 35°C

Dyert e Amica janë të pajisura me një sistem të posaçëm të kanalit të ventilimit i cili, në kombinim me ventilatorin ftohës, siguron një rrjedhë të vazhdueshme të ajrit të freskët midis paneleve të derës. Temperatura e ulët në panelin e jashtëm ju lejon të shikoni nga afër vaktin, pa rrezik djegieje! 

PËR PASTRIM MË TË MIRË

Sobat Amica kanë zgjidhje që ofrojnë pastrim pa probleme të sipërfaqeve të ndotura. Kjo do të thotë kursim kohe dhe rritje të rehatisë së përdorimit.

Pastrimi katalitik

Pastrimi katalitik

Pastrimi i furrës ju ka ardhur në majë të hundës? Ne kemi një rrugëdalje! Furrat Amica kanë panele katalitike poroze në muret anësore dhe të pasme. Cilësia poroze zbërthen grimcat e mbetjeve dhe yndyrës. Për të pastruar panelet, thjesht ndizni furrën në 250 ⁰C për një orë. Kjo do të thotë që pastrimi është kënaqësi, me asgjë tjetër përveç komoditetit. 

Pastrimi me avull

Pastrimi me avull

Një metodë e shpejtë e pastrimit të furrës. Gjithçka që duhet të bëni është të derdhni 0,5 l ujë në pjesën e poshtme të furrës dhe të aktivizoni funksionin Pastro (Clean) ose të caktoni kohën dhe temperaturën manualisht. Avulli i ujit hyn edhe në vendet më të paarritshme, duke lehtësuar heqjen e grimave të grumbulluara.

Emalim EasyClean

Emalim EasyClean

Për të ndihmuar në pastrimin, pjesa e brendshme e furrave Amica është e veshur me emalim të veçantë EasyClean pa pore dhe gropa, gjë që parandalon grumbullimin e papastërtisë dhe yndyrës. Tani, pastrimi i furrës tuaj është jashtëzakonisht i lehtë. Bëjeni jetën tuaj më të lehtë! Mos harxhoni shumë kohë për pastrim! Kalojeni kohën me familjen dhe miqtë tuaj ose zhvilloni interesat tuaja. 

Sistemi i pastrimit të lehtë të derës

Sistemi i pastrimit të lehtë të derës

Dyert në furrat Amica janë të pajisura me mentesha speciale që lejojnë heqjen e shpejtë dhe të lehtë. Me kapëse, ju mund të hiqni dyert dhe t'i pastroni ato në mënyrë të sigurt. Pasi ta keni hequr derën, ju keni akses më të mirë në pjesën e brendshme të furrës dhe mund ta pastroni lehtë.

SOBAT AMICA JU LEHTËSOJNË GATIMIN

Për të përmbushur pritshmërinë tuaj, Amica ka pajisur sobat e saj me zgjidhje që lehtësojnë gatimin dhe e bëjnë më zbavitës.

PowerBooster

PowerBooster

Për gatim dhe tiganisje shumë më të shpejtë se kurrë më parë, thjesht vendosni një pjatë në zonën e zgjedhur të ngrohjes, vendosni parametrat dhe aktivizoni funksionin PowerBooster duke prekur sensorin e duhur. Ushqimi do të jetë gati shumë më shpejt dhe koha më e shkurtër e gatimit do të thotë më shumë lëndë ushqyese.

Pjekje e njëtrajtshme

Pjekje e njëtrajtshme

Gjeometria e brendshme e riprojektuar siguron temperaturë uniforme brenda, madje edhe për pjekjen e një vakti të madh në tre nivele. Qëndroni të sigurt, gjithçka piqet nga të gjitha anët. 

Hell elektrik

Hell elektrik

Kush nuk i shijon ushqimet e shijshme të freskëta? Me funksionin Hell elektrik, ju mund t'i përgatisni sa herë që dëshironi. Helli siguron që vakti të piqet në skarë në mënyrë të barabartë, gjë që e pjek mirë nga të gjitha anët. E shijshme për të lëpirë gishtat!

Ngrohje paraprake e shpejtë në 3 min.

Ngrohje paraprake e shpejtë në 3 min.

Kurseni më shumë kohë: furra nxehet paraprakisht deri në 150°C në vetëm 3 minuta! E përkryer për këdo që është në nxitim apo thjesht shumë i uritur.

Receta te dera

Receta te dera

Tani e tutje me sobat Amica, nuk është e nevojshme të shfletoni libra gatimi për të kërkuar informacione se si të gatuani ushqimin tuaj. Pjesa e brendshme e derës së furrës përmban një udhëzues praktik me sugjerime për temperaturën e gatimit dhe kohëzgjatjen e vaktit tuaj. Komoditet lehtësisht i arritshëm. Tani po gatuani! 

Programues elektronik

Programues elektronik

Programuesi elektronik mund të fikë automatikisht furrën pas një kohe të caktuar, kështu që nuk ka rrezik të digjet asgjë. Kur nuk kemi kohë, mund të përdorim programet e paracaktuara për të përgatitur një gjellë pa pasur nevojë të shqetësohemi për vendosjen e kohës ose temperaturës së gatimit për t'iu përshtatur llojit dhe madhësisë së gjellës. Tani gjithçka që mbetet është të shijoni lavdërimet nga mysafirët tuaj dhe kohën e kaluar së bashku.

Rrotullat me shtypje - ndriçim

Rrotullat me shtypje - ndriçim

Me siguri, ju duhet të kujdeseni që kuzhina juaj të jetë moderne dhe funksionale. Atëherë rrotullat me shtypje me ndriçim përputhen në mënyrë të përkryer me dëshirën tuaj për një kuzhinë ideale. Ndriçimi i tyre i kuq ndizet automatikisht kur rrotulloni rrotullat. Ju lehtësisht mund të caktoni vlerën e dëshiruar, edhe në ndriçim të ulët. Pas zgjedhjes së cilësimeve, mund t'i shtyni rrotullat në furrë, duke e bërë punën më të sigurt dhe pastrimin më të lehtë.

Ndezja automatike në rrotull

Ndezja automatike në rrotull

Jo më më gishta të djegur nga përpjekja për të ndezur plitkën me shkrepëse ose çakmakë me probleme. Falë ndezjes automatike në rrotull, ndezja e plitkës bëhet jashtëzakonisht e lehtë dhe e përshtatshme. Ju mund të bëni gjithçka me një dorë. Shtypni dhe rrotulloni rrotullën për të ndezur plitkën. Hiqni stresin nga vetja dhe bëjeni punën e kuzhinës të volitshme. 

VARIANTET E SYPRINËS

Amica ofron një gamë të plotë të syprinave të kuzhinës. Nga syprinat me induksion, syprinat me gaz deri te syprinat elektrike. Të gjithë mund ta gjejnë atë për të cilën kanë nevojë.

Syprina me induksion

Syprina me induksion

Soba më vete me syprina induksioni kombinojnë modernitetin dhe efikasitetin me avantazhet e sobave tradicionale. Syprina e induksionit është mënyra më e lehtë, më e sigurt dhe më ekonomike për të përgatitur ushqim.

Syprina qeramike

Syprina qeramike

Syprinat prej qeramike janë shumë të lehtë për t'u përdorur, plus ato janë jashtëzakonisht funksionale. Përshtaten lehtë me nevojat tuaja individuale.

Syprina gazi

Syprina gazi

Për shkak të kontrollit të lehtë të flakës, ato janë syprinat e preferuara nga kuzhinierët profesionistë. Amica i ka pajisur ato me pajisje mbrojtëse që i bëjnë jashtëzakonisht të sigurta. Një avantazh tjetër është se ata vijnë me zgjidhje për të lehtësuar pastrimin.

Syprina elektrike

Syprina elektrike

Zgjidhje perfekte për familjet që nuk preferojnë gazin.

Syprina të kombinuara

Syprina të kombinuara

Zgjidhje 2-në-1 që përfshijnë kombinimin e dy burimeve të energjisë. Ato janë dizajnuar për të përmbushur nevojat e përdoruesve më kërkues dhe sigurojnë fleksibilitet më të madh.

KURSIMI I RRYMËS ELEKTRIKE

Klasa e rrymës elektrike

Klasa e rrymës elektrike

Sobat Amica ofrojnë zgjidhje miqësore ndaj mjedisit për t'ju ndihmuar të kurseni kohë dhe para. Klasifikimi A i energjisë nënkupton mbrojtjen e mjedisit natyror dhe reduktimin e faturave të rrymës elektrike, ndërsa pajisjet e avancuara të klasës A + mundësojnë më shumë kursim prej 42 kWh në krahasim me pajisjet e klasës A. Kjo përkthehet në gatim pa pagesë të:

 • 168 racione mini-kekësh

  168 racione mini-kekësh

 • 20 racione mishi

  20 racione mishi

 • 13 racione pule

  13 racione pule

SOBA

Modernizmi në kuzhinën tradicionale

 • Kapaciteti XXL

  Deri në 66l kapacitet furre madje edhe në sobat 50 cm.

 • Rrotullat me shtypje me ndriçim

  Çelësi elegant dhe ergonomik ju lejon të mbani të pastër panelin e kontrollit. Elementët me shtypje-tërheqje nuk ndoten. Prej tani, paneli i kontrollit jo vetëm që do të jetë funksional, por edhe i pastër.

 • Linjat katalitike

  Pjesët në muret anësore të furrës lehtësojnë pastrimin duke djegur depozitat yndyrore.

 • Sistemi i pastrimit të lehtë të derës

  Me strukturën e re të derës, mund të jetë e sigurt dhe e lehtë të hiqet xhami i furrës pa pasur nevojë të hiqet e gjithë dera. Përdorimi i dy kapëseve në krye të derës nënkupton se nuk ka nevojë për vegla dhe mund ta bëni vetë. Tani, mbajtja pastër e furrës është e lehtë.

 • CoolDoor3

  Në sajë të xhamit reflektues në brendësi të derës së trefishtë, kemi ulur ndjeshëm temperaturën e jashtme të sipërfaqes së jashtme të derës. Pjesa e përparme e furrës mbetet shumë më e freskët dhe për këtë arsye është më e sigurt.

 • Sirtar me udhëzues rul

  Sirtari i vendosur nën furrë, i cili është në rrota dhe prandaj lëviz lehtë, është një vend i mirë për ruajtjen e enëve, tepsive dhe tiganëve.

 • Treguesi i nxehtësisë së mbetur

  Treguesi i nxehtësisë së mbetur paralajmëron përdoruesit se zona e nxehjes është ende e nxehtë edhe pse është fikur. Ky funksion ju lejon të gatuani në mënyrë të sigurt dhe shumë të përshtatshme.

 • Derë xhami pasqyrë

  Pamja ballore e xhamit pasqyrë bën që pajisja juaj të duket elegante dhe moderne.

 • Zona e zgjeruar

  Kjo lejon që të nxehen tiganë me diametra të ndryshëm; në varësi të madhësisë së panit, mund të ndizni një zonë të brendshme ose të jashtme HiLight, me madhësi 12/18 cm, fuqi 0,8/1,7 kW

 • Halogjen super i ndritshëm

  Drita halogjene e furrës në pjesën e prapme të dhomëzës jep një pamje të qartë të tavave.

 • Pastrim me avull

  Falë strukturës super të lëmuar të emalimit, pastrimi është i shpejtë, i lehtë dhe efikas. Derdhni vetëm gjysmë litër ujë në tavë, vendoseni në furrë, vendosni temperaturën 50°C, në modalitet të zakonshëm dhe kohën në 30 min ose derdhni ujin dhe aktivizoni funksionin Pastro (Clean) në ekran. Sapo avulli të depërtojë dhe zbusë pjesët e ndotura të murit të furrës, ju mund ta fshini të gjithë me një leckë ose sfungjer të lagur për të arritur një sipërfaqe me shkëlqim dhe pa pisllëk.